Sensor Alarm tecknar samarbetsavtal med Caravan Club

SecTech bolaget Sensor Alarm har tecknat ett samarbetsavtal med Caravan Club. Avtalet innebär att Caravan Club kommer att marknadsföra ett skräddarsytt campinglarm mot sina ca 100 000 medlemmar. Samarbetet startar igång under mars 2022

Publicerad2022-02-18

Sensor Alarm lanserar i mars 2022 sin nya smarta larmplattform som är en anpassningsbar partnerplattform där larminnehållet kan skräddarsys efter en samarbetspartners kund- eller medlemsbehov. Plattformen möjliggör fler typer av samarbeten mot nya kundgrupper och säljkanaler där partnerskap med starka varumärken kommer att vara en viktig del av dessa. Att växa via partners med större medlems- och kundkluster är en viktig del i Sensor Alarms tillväxtstrategi

Caravan Club är en ideell förening med ca 100 000 trogna medlemmar som med sina husbilar och husvagnar årligen besöker Caravan Clubs 34 campingplatser runt om i Sverige och utomlands. Caravan Club sätter familjen i centrum med en verksamhet som är anpassad för alla och för skiftande behov. Caravan Club satsar bl.a. stora resurser för att förbättra trafiksäkerheten men också för att utveckla ett säkert campingliv för alla husbil och husvagnsägare. Enligt siffror från Husvagnsbranschens Riksförbund fanns det i Sverige 285 965 inregistrerade husvagnar och 108 518 inregistrerade husbilar vid årsskiftet 2020.

– Sensor Alarm har tagit fram ett bra larmpaket som uppfyller våra krav avseende funktionalitet och pris. För oss är det viktigt att alla medlemmar, oavsett storlek på plånboken, ska kunna känna sig trygga under sin campingsemester. Produkten är enkel att starta igång och fungerar i hela Sverige samt i Europa, vilket passar våra medlemmar extra bra då många semestrar på våra anläggningar utomlands. Det känns bra att vi med Sensor Alarm kan erbjuda alla de husvagnsägare och husbilsägare som idag inte har ett installerat larm en riktigt bra lösning, säger Lasse Lindström Vice Riksordförande Caravan Club of Sweden

– Jag är stolt över vårt samarbete med Caravan Club då denna fina medlemsorganisation innehar ett av de starkaste varumärkena inom fritidsintresset camping. Jag är säker på att vårt campinglarm kommer fylla ett bra syfte för många som vill säkerställa att de är trygga under sin vistelse på vägar och campingar. Samarbetet med Caravan Club är ett viktigt kvitto på att Sensor Alarms tillväxtstrategi, med kundanpassade produkter, ligger helt i linje med vad marknaden efterfrågar, säger Martin Norsebäck VD Sensor Alarm.

För mer information om Sensor Alarm, vänliga kontakta:
Martin Norsebäck, VD
Telefon: +46 (0) 72-729 06 51
E-post: martin.norseback@sensoralarm.se
Hemsida: www.sensoralarm.se

För mer information om Caravan Club, vänliga kontakta:
Lasse Lindström
Telefon: +46 (0) 70-422 85 39
E-post: lasse.lindstrom@caravanclub.se
Hemsida: www.caravanclub.se

Sensor Alarm Norden AB är ett Stockholmsbaserat bolag som erbjuder smarta hemlarmslösningar. Med ny teknik förändrar vi larmmarknaden och tillgängliggör hemlarm för alla människor på ett tryggt, enkelt och prisvärt sätt.

 

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.