Sektion: Riksorganisationen

En husvagn med extra allt – Ett slott i Sälen

Det händer att du ser dem på E4 bakom norskregistrerade stora SUVar. Det krävs sådana bilar för att dra iväg på semester med Kabes största husvagnar. I vinter visar Kabe upp en Imperial 1000TDL på Caravan Clubs camping i Tandådalen. Med en invändig längd på 9,4 meter är det en jätte, där tillverkaren inte sparat på något.

Publicerad 2019-02-28 08:16:21

Golvvärme, induktionsspis, mikro och porslinstoa… Här finns allt som två personer kan behöva, för trots storleken är grundtanken att det här en husvagn för ett par som vill ha det riktigt gott på semestern. Vi har testat om tanken håller. Faktum är att om det bara handlar om vikten kräver den här husvagnen en väl…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in