Rapido M66 vinner på detaljerna

”Det är de små, små detaljerna som gör det…” Povel Ramel satte 1947 både text och ton till en låt som jag börjar nynna på när jag öppnar den stora luckan till garaget på nya husbilen Rapido M66. Redan här har någon tänkt! Både domkraften och stödbensveven hänger i snabbkopplingar på den bakre väggen. Och så fortsätter det…

Publicerad2020-06-16

Den franska husbilstillverkaren Rapido är nästan årsbarn med Povel Ramels låt. Företaget startades 1948 av möbelsnickaren Constant Rousseau, men tillverkningen av campingfordon dröjde ett tag. 1961 konstruerade Constant Rousseau ett…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.