Sektion: Riksorganisationen

Spännande premiär för käpphästtävling

Den medeltida leksaken är mer populär än någonsin – också på campingarna

Publicerad 2021-07-26 10:03:20

Käpphästen har flyttat in på Caravan Clubs campingar. På lördagen anordnades den första käpphästtävlingen, på Örlenbadet utanför Tibro i Skaraborg. En aktivitet som lockade många, på och vid sidan av banan. Käpphästen har lockat till lek ända sedan medeltiden. På senare år har den blivit mer populär än någonsin tidigare. En del barn gör sina…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in