Sektion: Riksorganisationen

Två häktade i husbilshärva

Härvan kring Berggrens Husbils Center i Lagan börjar klarna. Polisen har häktat två personer, på sannolika skäl misstänkta för bland annat grovt bedrägeri och urkundsförfalskning. En man i 50-årsåldern greps redan den 30 oktober och ett par veckor senare även en kvinna, kring 35 år gammal.

Publicerad 2020-12-18 00:00:30

Förundersökning pågår och nu avgör åklagaren vad som blir nästa steg. Totalt handlar den här härvan om 16 olika fordon som lämnats in till Berggrens Husbils Center AB i Lagan för försäljning. Ägarna lämnade ifrån sig sina husbilar och husvagnar under förespegling att de var garanterade en överenskommen summa i betalning inom några veckor. Några…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in