På rundtur i Knalle-land

Redan i mitten av 1500-talet började Västgötaknallar vandra runt i Sverige med sina kappsäckar. Egentligen var sådan handel reserverad för städernas köpmän, men redan 1680 fick bönderna i Sjuhäradsbygden laglig rätt till försäljning.

Publicerad2021-09-09

Knallarna blev ett begrepp som lever än i dag trots att verksamheten faktiskt upphörde för mer än 100 år sedan. Den här gången går Caravan-turen till Knalleland. Bygden har mycket mer än affärer att locka med. Vår resa börjar med en spaning: Finns det några spännande områden som vi egentligen inte kan någonting om? Den…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.