Resa i tid och rum runt Sveriges kanaler

Idag puttrar fritidsbåtar fram på Sveriges kanaler samtidigt som massor av fritidsfordonsägare och cyklister beundrar utsikten över vattnet. I dag är livet kring kanalerna ett förtjusande nöje, men för 150 år sedan var vattenvägarna livsviktiga transportleder. Låt Sveriges kanaler bli tema i din nästa Caravan-tur.

Publicerad2021-06-24

Härs och tvärs i Sverige ringlar långa och korta kanaler fram genom landskapet. Höst och vår kan kanalen ge fridfulla utsikter över blanka vatten och bekväma promenadvägar utefter kanalens dragvägar….

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.