Sektion: Riksorganisationen

Sturkö är en sommardröm

Caravan Clubs Sturkö camping är svaret på nästan alla sommardrömmar! Badstranden och havet ligger mindre än ett stenkast bort och solen skiner alltid. Det är faktiskt sant! Sturkö ligger i Karlskrona skärgård som ligger i topp i Sverige när det gäller soltimmar under sommaren.

Publicerad 2021-03-16 00:00:35

Sturkö ligger dessutom i en skärgård med över tusen öar, ett paradis för den som vill bada i det klara vattnet, fiska eller kanske åka båt till Utklippan för att se fyren och sälarna. Sturkö har utvecklats mycket på senare år. Det senaste är ställplatser för husbilar, ny minigolfbana och kajakuthyrning. Populära kajaker Campingen har…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in