Vinnare Julrim 2025
Vinnare Julrim 2025
Publicerad2025-12-19

Vinnare Julrim 2025
Publicerad2025-12-19

Text & Bild

Sedan i våras kan familjer och naturintresserade campinggäster i Ullared uppleva naturen på ett helt nytt sätt med fina fiskar och ovanliga musslor. I maj invigdes vandringsslingan Vattnets värden längs med Hjärtaredsån precis intill Gekås camping.

– Trafiken är intensiv under påsk, antalet dödsolyckor ökar med cirka 40 procent, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Det handlar om att vi bryter våra mönster och belastar vägarna med mer trafik. I år är påsken tidig och det kan komma snö och minusgrader i flera delar av landet. Halka i kombination med vältrafikerade vägar och längre resor förklarar en del av ökningarna i olycksstatistiken, men inte allt.

Förtydligande av text kring reseskyddet i Fritidsmagasinet Caravan nr 4 2021.


Under påsken blir trafiken mer intensiv och det blir trångt på flera vägar. Många åker till fjällen och man bör räkna med att det finns risk för köer. Det gäller att köra lugnt och planera sin resa väl. – Påsken är en farlig tid i trafiken då antalet dödsolyckor ökar med cirka 40 procent. Väglaget kan vara besvärligt om temperaturen växlar från plus till minus och kombinationen av stress, hala vägar och mycket trafik ökar risken för svåra olyckor, säger Heléne Lilja, chef för kommunikation och samhälle på Riksförbundet M Sverige.
Det finns redan ett konto med det här personnummret.
Gå till logga in- sidan för logga in eller för att återställa ditt lösenord.