Järnrik historia i Bergslagen

Jordnära industrihistoria är temat för Ekomuseum Bergslagen. Gruvarbete, masugnshetta och herrgårdsliv är något av det som speglas i närmare 70 besöksmål. Ekomuseet ger dessutom en bild av grunden till Sveriges välstånd – från 1100-talet till tidigt 1900-tal.

Publicerad2020-02-27

Järntillverkningen i Bergslagen har under tusen år varit en hörnsten i Sveriges ekonomiska och industriella utveckling. Vikinga­tidens folk behövde järn till både svärd och redskap. Medeltidens folk ville ha järn…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.