Nya regler för överlast

Packat och klart för semester. En och en väger pryarna inte så mycket, men hur mycket blir det tillsammans? Den 1 januari ändras reglerna och konsekvenserna av några kilo överlast blir inte lika allvarliga.

Publicerad2020-12-18

Äntligen blir reglerna rättvisa! Från den 1 januari gäller samma för husvagnar och husbilar som för lastbilar och bussar. I fortsättningen räknas överlast i procent av fordonets totalvikt. – Det innebär i vissa fall en enorm skillnad, konstaterar Caravan Clubs riksordförande Börje Svärdström. Caravan Club och en rad andra organisationer med koppling till husvagnar och…

Detta är en låst artikel. Logga in eller bli medlem för att fortsätta läsa.

Hela artikeln och alla bilder visas för medlemmar i Caravan Club.

Bli medlem du också för att ta del av alla förmåner i vår förening.

Bli medlem


Är du redan medlem?

Logga in för att läsa och visa all text och bild.

Logga in

Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.